Στη Ρόδο, ο εορτασμός ξεκίνησε το πρωί με την Δοξολογία τον Ιερό Ναό του Ευαγγελισμού, στην οποία χοροστάτησε ο Μητροπολίτης Ρόδου κ. Κύριλλος και ακολούθησαν η επιμνημόσυνη δέηση και η κατάθεση στεφάνων στο βωμό της Πατρίδας.
![](https://veteranos.gr/wp-content/uploads/2024/03/7-%CE%9C%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%9F%CE%A5-2-1024x462-2.jpg)
![Γιορτάζεται σήμερα η 76η επέτειος της Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου με την Ελλάδα](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/7-%CE%9C%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%9F%CE%A5-6-1024x462.jpg)
Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε η παρέλαση σ την οποία πήραν μέρος εκπρόσωποι συλλόγων και σωματείων, σχολεία και δύναμη της 95 ΑΔΤΕ, ενώ ξεχωριστή ήταν η παρουσία ενός ζεύγους F 16 στο τέλος της παρέλασης.
![Γιορτάζεται σήμερα η 76η επέτειος της Ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου με την Ελλάδα](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/03/7-%CE%9C%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%99%CE%9F%CE%A5-5-1024x462.jpg)
Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο γενικός γραμματέας Ευάλωτων Πολιτών και Θεσμικής Προστασίας Ηρακλής Μοσκώφ. Παρέστησαν μεταξύ άλλων οι βουλευτές της ΝΔ Μίκα Ιατρίδη και του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ Γιώργος Νικητιάδης, ο περιφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου Γιώργος Χατζημάρκος, ο δήμαρχος Ρόδου Αλέξανδρος Κολιάδης, ο βουλευτής Β Θες/κης της «Νίκης» Νίκος Παπαδόπουλος και ο πρόεδρος του κόμματος «Δημοκράτες» Ανδρέας Λοβέρδος.