9.5.19

Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο βόλεϊ: Πήρε το πρωτάθλημα με 3-0 σετ επί ενός μεγάλου ΠΑΟΚ

Θρίαμβος του Ολυμπιακού στο βόλεϊ καθώς η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε το δεύτερο σερί πρωτάθλημα και 29ο συνολικά στην ιστορίας της επί ενός μεγάλου ΠΑΟΚ.
Η ομάδα του Μουνιόθ ήταν συνολικά καλύτερη στη σειρά των τελικών και με 3-0 στις νίκες έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετικά. Απλά οι δυο προηγούμενες ήττες του λειτούργησαν ως "βαρίδι" στα πόδια των παικτών αλλά και πάλι έπαιξε πάρα πολύ καλό βόλεϊ.
Ο Τάσος Γκουριώτης υποψήφιος Δήμαρχος Γλυφαδας με τον υποψήφιο δημοτικό σύμβουλο της παράταξης «Η Γλυφάδα Μπροστά», Ανδρέα Ανδρεάδη, πρωταγωνιστή της μεγάλης νίκης του Ολυμπιακού επί του εξαιρετικού ΠΑΟΚ..
Οι Πειραιώτες και στο τρίτο ματς είχαν έναν εκπληκτικό Ανδρεάδη και έναν Σμιτ με 20 πόντους, ενώ Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ σημείωσαν από 13 πόντους. Για τον ΠΑΟΚ μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κλάπβαϊκ που σημείωσε 20, ενώ από 10 είχαν οι Σαφράνοβιτς και Μουαγκουτούτια.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα πολύ νευρικά. Με αρκετά λαθη στην επίθεση και το σερβίς χωρίς καμία να μπορέσει να ξεφύγει. Με τον Κλάπβαϊκ στην γραμμή του ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα δύο πόντων για το 9-11 με τον Φερνάντο Μουνιόθ να καλεί τάιμ άουτ. Με άσο του Όκολιτς η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 11-14 παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα τριών πόντων. Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (13-14, 14-15) οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον Κλάπβαϊκ επανέφεραν τη διαφορά στους τρεις πόντους με 16-19 μετά από χαμένο σερβίς του Σμιτ.
Οι Πειραιώτες μείωσαν και πάλι στον πόντο (19-20) με άσο του Πετρέα και έδωσαν χαρακτήρα θρίλερ στο τέλος του σετ. Ο Κλάπβαϊκ έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ για το 20-22 αλλά με μπλοκ του Ανδρεάδη και επίθεση του Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22.
Στο 23-23 ένα μπλοκ του Σμιτ έδωσε το σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-23) αλλά ο Τακουρίδης έδωσε παράταση στο σετ. Με δύο πόντους του Αλεξίεφ ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο σετ με 26-24.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-7 με τον Γκάρετ με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο με μπλοκ του Ανδρεάδη.
Οι Θεσσαλονικείς ήταν όμως εντυπωσιακοί και μπλοκ του Σαφράνοβιτς έφτασαν στο +4 για το 9-13. Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και έφτασε στο 12-17 με άσο του Κλαπβαϊκ. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 14-17 με μπλοκ του Αλεξίεφ αλλά με πέρασμα του Φιλίποφ ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά (14-18) στους τέσσερις πόντους.
Οι Θεσσαλονικείς με τον Κλάπβαϊκ έφτασαν στο 15-20 αλλά μετά από λάθος του Όκολιτς στον σερβίς σερί επίθεσεις από Αλεξίεφ και Σμιτ μείωσε σε 18-20 την στιγμή που στην γραμμή του σερβίς ήταν ο Σμιτ για τον Ολυμπιακό. Ο Μουαγκουτούτια έδωσε τέλος στο σερί των γηπεδούχων και έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ και πάλι. Με τον Χριστοφιδέλη στην γραμμή του σερβίς η υποδοχή του ΠΑΟΚ είχε σημαντικά προβλήματα. Με μπλοκ άουτ του Αλεξίεφ και μπλοκ του Πετρέα ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-21 ενώ με τον Ράουβερντινκ ισοφάρισε σε 21-21 προτού ο Σαφράνοβιτς δώσει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του Γιούρι Φιλίποφ. Με τον Ολλανδό ακραίο ο Ολυμπιακός έφτασε και πάλι στο σετ μπολ (24-23) και έκλεισε το σετ με 25-23 με μπλοκ του Ράουβερντινκ και πάλι.
Με άσο του Κλάπβαϊκ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-6 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με μπλοκ του Φιλίποφ η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 5-8 διατηρώντας τη διαφορά των τριών πόντων μέχρι το 7-10 και επίθεση του Κλάπβαϊκ. Με μπλοκ του Πετρέα και τέσσερις σερί άσους του Σμιτ ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 13-10. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 13-13 με Τακουρίδη και Κλάπβαϊκ αλλά οι Πειραιώτες πάλι με Σμιτ και μετά από δύο σερί λάθη των φιλοξενούμενων έφτασαν στο 16-13 έχοντας το πάνω χέρι για τη νίκη και τον τίτλο.
Με μπλοκ του Πετρέα και επίθεση του Ράουβερντινκ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 18-13 αλλά ο Μουαγκουτούτια έδωσε τέλος στο σερί του και μείωσε στους τρεις πόντους για το 18-15. Ο Κλάπβαϊκ με άσο μείωσε σε 19-17 για τον ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό να φτάνει στα τέσσερα ματς μπολ μετά από λάθος σερβίς του Μπούτου. Με μπλοκ του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 24-23 αλλά ο Σμιτ τελείωσε το ματς και το πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό.
Τα σετ (3-0): 26-24, 25-23, 25-23
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Πετρέας 7 (2/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σμιτ 20 (15/30 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/2 επ.), Αλεξίεφ 13 (11/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 36% άριστες), Ραούβερντινκ 13 (13/18 επ., 62% υπ. - 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 44% υπ. - 17% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι 1 (1/2 επ.), Στιβαχτής.
Π.Α.Ο.Κ. (Γιούρι Φιλίποφ): Όκολιτς 7 (5/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουαγκουτουτία 10 (10/14 επ., 61% υπ. - 48% άριστες), Φιλίποφ 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Κλάπβαϊκ 20 (15/28 επ., 5 άσσοι), Σαφράνοβιτς 10 (8/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 57% υπ. - 29% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Γάτσης, Μπούτος.